promotion image of download ymail app
Promoted

The better buy for a certain brand of coffee?

Attachment image

3 Answers

Relevance
  • Ash
    Lv 7
    1 month ago
    Favourite answer

    Unit price for 10.5 ounce package = $2.98/10.5 = $0.28

    Unit price for 27.8 ounce package = $8.99/27.8 = $0.32

    The better buy is 10.5 ounce

    • Commenter avatarLog in to reply to the answers
  • Anonymous
    1 month ago

    Go with the 10.5 oz @ 2.98, cheaper by the ounce + less likely to go bad if you don't

    drink it regularly. As for answers to your q's: Where is your pencil, paper and brain ?

    • Roman1 month agoReport

      Where’s yours testicles?

    • Commenter avatarLog in to reply to the answers
  • Anton
    Lv 5
    1 month ago

    HA!  You are trying to cheat on your math lessons.

    Go to your teacher and have he/her tell your problem.

    • Roman1 month agoReport

      Ha, you’re still here trying to be an attention whore regardless!

    • Commenter avatarLog in to reply to the answers
Still have questions? Get answers by asking now.