promotion image of download ymail app
Promoted
Anonymous
Anonymous asked in Social ScienceEconomics · 8 months ago

Which is more​ economical purchasing the economy size of a detergent at 3 kg for ​$ 3.15 purchasing the regular size at 860 g for 60¢​​?

2 Answers

Relevance
  • Anonymous
    8 months ago

    God!Your math is weak.You just solve it yourself.

    • Commenter avatarLog in to reply to the answers
  • Oiy
    Lv 6
    8 months ago

    The problem of confusion is $ and cent and g or kg. But not for the guys who passed the primary education. So the first thing first, is to transform g to kg and cent to $ which is 0.86kg and $0.60. Now we know that the cost per kg of the large size is 3.15/3= $1.05, but for the regular size is .60/.86 or $0.70. So which one would you buy?

    • Commenter avatarLog in to reply to the answers
Still have questions? Get answers by asking now.