a supermarket in Japan sells soy milk for 382 yen per liter. If there are 83.21 yen per dollar, then what is the price in dollars per quart?

3 Answers

Relevance
  • 3 months ago

    You do these by orienting the conversion factors so the units come out right.

    382Yen/liter * 1$/83.21Yen * 0.9464 liter/1quart = $4.34/quart

  • Jay P
    Lv 7
    3 months ago

    It doesn't matter which order you do it but do the currency conversion and the metric to imperial conversion...

    It's a simple 2-part math question.

  • Donald
    Lv 5
    3 months ago

    Do your own homework... This is a very simple math problem!

Still have questions? Get answers by asking now.